Domů  ❯ Jízdní kola  ❯  Celoodpružená kola  ❯ 

Celoodpružená kola

Kategorie celoodpružených kol

XC / Maraton (zdvihy do 120mm) a Trail (zdvihy do 130mm)

Tato celoodpružená kola jsou určena pro rychlou a efektivní jízdu terénem. I v celoodpruženém provedení jsou lehké modely, hmotnost nejlepších modelů se pohybuje pod 10 kg, standartní hmotnost je pak mezi 11-13kg. Mají sportovně položený posed pro maximální výkon a efektivitu šlapání. Zdvihy se pohybují mezi 80-120mm . Nejčastěji zde přitom najdete kola se zdvihem 100 mm. Na celoodpružených XC modelech se běžně závodí. Rychlost je u těchto kol na prvním místě.

Celoodpružená trailová kola uspokojí každého, kdo miluje svižnou a technickou jízdu úzkými stezkami a terénními pasážemi. Mají poněkud vzpřímenější posed než XC modely a jejich obvykle dosahují 120 mm. Trailová kola váží 12-14 kg a lze na nich absolvovat i cyklomaraton, nebo dlouhé celodenní vyjížďky. Vedle rychlosti jde u těchto kol jezdcům rovnocenně i o zážitky z technické jízdy v terénu.

Allmountain / Enduro kola (zdvihy 130-160mm)

Allmountain kola jsou určena  pro milovníky techničtějšího ježdění v obtížnějším terénu. Tato kola zvládnou náročná stoupání i rychlé sjezdy těžším terénem. Opět mají vzpřímenější posed oproti předchozí kategorii a zdvihy v hodnotách 130-160 mm. Hmotnost těchto kol se pohybuje v rozmezí 13 až 15 kg. Zážitek ze sjezdů a překonáváním překážek v těžším terénu u jezdců této kategorie převažuje nad počtem najetých kilometrů za den.

Freeride a sjezdová kola (zdvihy 170-220mm)

Robustní kola určená pouze pro technickou jízdu z kopce. Jízda do kopce je obtížná, kola je potřeba často do kopce vytlačit, nebo vyvézt lanovkou. Na oplátku tato kola zvládnou ty nejostřejší sjezdy náročným terénem včetně skoků. Jejich geometrie nabízí hodně vzpřímený posed a zdvihy dosahují maximálních hodnot, konkrétně 170-220 mm. Kola mají vyšší hmotnost často 18 -20 kg.